Kettunen on kokenut maalivahti, joka on pelannut urallaan 130 Salibandyliigan ja 91 Divarin ottelua. Kettunen on voittanut Nokian KRPn riveissä SM-hopeaa, ollut nostamassa Lasbia liigaan divarihistorian yhdessä merkittävimmässä finaalisarjassa sekä viime kaudella ollut kantavana voimana Kokkolan Nibacosissa, jossa joukkue eteni Divari-karsintojen ensimmäiseen vaiheeseen. Kettunen on myös pelannut liigakauden 2019-2020 Steelersin maalinsuulla.
"Kaapo on meille iso pelaaja, toissa kaudella vielä liigaa ihan kärkijengissä. Kokenut maalivahti tuo varmasti rauhallisuutta meidän nuoreen jengiin." kommentoi päävalmentaja Jarno Lehtonen.
"Tässä vaiheessa kautta tämän luokan vahvistus on koko meidän seuralle todella merkittävä asia. Fiksu ihminen, joka on omilla ansioillaan todistanut olevansa kovan tason maalivahti. Todisteitakin palkintokaapista löytyy. Kokemuksen perään ollaan huudeltu ja nyt se realisoitui Kaapon muodossa. On ollut pelaajana kovissa paikoissa. Torjuntojen lisäksi hän varmasti tuo laaja-alaista näkemystä puolustusalueen pelaamisen kehittämiseen. Hienoa että Kaapo lähti vahvistamaan terästä" sanoo toiminnanjohtaja Sami Saarinen.
Kuvat: Juha Käenmäki, Anssi Koskinen ja Esa Jokinen
17.04.2025 15.34 | Steelers Preseason - harjoitusjakso edustuksen mukana |
09.04.2025 11.40 | Ilmoittaudu avoimiin tapahtumiin kaudelle 25-26 |
27.03.2025 10.34 | Steelers on Olympiakomitean Tähtiseura |
17.02.2025 18.00 | Rantalainen mukaan Steelers-tukirahaston toimintaan |
14.02.2025 12.00 | TikTube vs. TV - konsepti uudistuu ja pelipaikka muuttuu |
08.02.2025 16.00 | Steelersin ensi kauden vastuuvalmentajaksi Mikko Koivistoinen |